naudingi patarimai, kaip gyventi gražiai
Pradžia | Kontaktai | Privatumo politika

idëjos graþiam gyvenimui Decotopics

Pradžia Stilius Grožis Namai Receptai Įvairenybės
Humoras Atvirukai Šventės Vestuvės Gimtadienis Mintys

Reklama

Kiti vakarėliai

kaip surengti vakarą Graikijos tema
Graikiškas vakarėlis

Kaip surengti teminį turkišką vakarėlį
Turkiškas arbatos vakarėlis

Vakarėliaiturkiškos arbatos gėrimo ceremonija

Egzotiškas turkiškos arbatos vakarėlis


www.decotopics.com | www.magelanokeliones.lt

Ar jus vilioja tolimi rytietiški kraštai? Ar norėtumėte pasinerti į turkiškos muzikos, prekeivių turgaus garsų, saldumynų pasaulį? Jei jus vilioja egzotiškos kelionės, Turkija bus tinkama tema artimiausiam jūsų vakarėliui! Pagrindinis šio susibūrimo akcentas turėtų būti stipri juoda arbata, geriama iš mažų dailių puodelių. Rytai pasitinka Vakarus, tūkstančio ir vienos nakties Šecherezados pasakos, o gal legendinis traukinys „Rytų ekspresas“ – nežabokite savo fantazijos šiam pasisėdėjimui su draugais. Šventės metu tokioje specialiai sukurtoje aplinkoje jūsų pokalbiai savaime pakryps reikiama linkme.

Saldumynai prie arbatos


Ką dar reikėtų patiekti prie arbatos? Yra toks rytietiškas posakis: „Užkąsk saldžiai, šnekėsi mielai“. Taigi – saldumynai! Viliojantys turkiški saldumynai. Jų turėtumėte nesunkiai rasti mūsų parduotuvėse. Su želė, su riešutais, su džiovintais vaisiais, gausiai pabarstyti cukraus pudra. Nepamirškite turkiškų saldumynų, tų legendinių „Turkish Delights“. Didesnėse parduotuvėse jų dėžutes galima rasti saldėsių skyriuose. Traškūs kapotų riešutų tešlos sausainiai „baklava“ parduodami ir internetu. Arba pagal receptą jų galima pabandyti pasigaminti patiems. O galbūt neseniai grįžote iš atostogų Turkijoje? Tuomet tikrai parsivežėte jų lauktuvėms. Ir nebijokite, jei bus per daug cukraus. Viską juk užgersite stipria turkiška arbata. Taip pat svečiams pateikite ir džiovintų tolimų kraštų vaisių: datulių, abrikosų, įvairių karamelizuotų riešutų.

Kokį laiką pasirinkti?


Turkijoje arbata, tiksliau, „čajus“, kaip ji čia vadinama (cay), yra labai populiari ir jos gėrimo tradicijos giliai įsišakniję. Jau daug amžių arbata turkams neatsiejama nuo kasdienio gyvenimo ritualų. Pagal suvartojamą šio gėrimo kiekį šalis drąsiai patenka į pasaulio penketuką. Jie neturi nustatytų valandų arbatai gerti, tai ne Anglija su popiečio arbatėlėmis. Arbata turkams yra visada tinkamas gėrimas: nuo ankstyvo ryto iki pat nakties. Greičiausiai turkiškos arbatos vakarėlį norėsite surengti kurią popietę. Bet jis puikiai tiks ir kokteilių gurkšnojimui, susėdus ant pagalvėlių, ant grindų, ar net pietums su užkandžiais, imamais rankomis. Visiškai neribokite savo fantazijos ir parinkdami dekoracijas šiai specialiai egzotiškai aplinkai. Nebijokite skirtingų, ryškių spalvų ir raštų, audinių, šalių, pagalvėlių. Turkija ir yra ta šalis, kurioje susimaišė pačios įvairiausios tradicijos: senovės graikų, romėnų, daugiau nei 600 metų gyvavusios Osmanų imperijos ir Azijos kraštų. Dėl patogios geografinės padėties Turkiją norėta užkariauti iš įvairių pusių, ypač Stambulą, senąjį Konstantinopolį. Šis miestas iš tiesų dabar yra ta vieta, kur persipynusios įvairiausios kultūros.

Turkiškos nuotaikos sukūrimas


Turkiškas vakarėlis su arbata Lai jūsų egzotiškas arbatos vakarėlis tampa tikra kelionės į Turkiją dalimi. Geriausia būtų pasirinkti sėdėjimą ant žemės, ant pagalvėlių, o arbatą ir saldumynus išdėlioti ant žemo staliuko. Ypač, jei kviečiate ateiti tik kelias drauges ir draugus, pasisėdėjimui paskirkite vieną kambario kampą, o daugiau erdvės palikite turkiškiems šokiams. Juk pasigirdus užburiančiai muzikai, tikrai neatsilaikysite! Iš anksto pasirūpinkite turkiškos muzikos įrašais: nuo lėtesnių melodijų, tiksiančių pokalbiams, iki greito tempo, neleidžiančių nė sekundei atsikvėpti ir kviečiančių judėti, šėlti. Stalus uždengti galite ryškiaspalvėmis turkiškomis skaromis ir šaliais. Paprastai jie būna gana platūs ir su kutais. Taip pat į juos įvilkti galima ir pagalvėles, ar apvyniojus tiesiog surišti jas. Bus puiki ir praktiška dekoracija – sėdėdami svečiai galės į jas atsiremti. Jei vis tik nuspręsite sėdėti prie įprasto aukščio stalo ant svetainės kėdžių, jų atlošus galite papuošti ryškiaspalviais šaliais, pranerdami juos per atlošo skersinius ir žemiau surišdami priderintais kaspinais. Perrišimui galima panaudoti ir vyriškus kaklaraiščius ar kaklaskares, ryškiaspalves nosines. Galite paprašyti svečių atsinešti tokių skarų ar kašmyro šalių. Kiekvienuose namuose atsiras bent po kelis tokius. Jų nebrangiai galite nusipirkti turguje ar aksesuarais prekiaujančioje parduotuvėje. Jei nebijote išlaidauti, po šventės juos galima išdalinti svečiams, kiekvienam pagal spalvą – bus puikus vakarėlio atsiminimas. Drąsiai derinkite spalvas: raudona, violetinė, aukso, rožinė, žydra. Kuo daugiau raštų, kuo margiau, tuo geriau. Ant staliukų galite sutiesti ir po kelias skraistes. Jei stalelis apvalus – sukryžiuokite saulute tris ar keturis šalius, gausis graži raštų mozaika. Papuošimui tiks dailios, geriausiai metalo žvakidės, nedideli variniai ar žalvariniai žibintai. Turkiškam vakarėliui tinka, kad viskas spindėtų. Galbūt rasite dailių stiklinių butelių ar vazelių, senų laikrodžių, primenančių tolimus kraštus. Kai kambario dekoracijos bus pilnai paruoštos ir išdėliotos, ateis laikas pasirūpinti pačiomis vaišėmis.

Arbatos paruošimas


Nagi, nagi, ar jau laikas plikyti turkišką arbatą? Žinoma, galima svečiams paruošti ir arbatos maišeliuose. Tuomet kiekvienas galės išsirinkti mėgstamo skonio gėrimą. Bet arbata turėtų būti juoda ir stipri. Ypač, jei pateiksite su kvapniais saldumynais, ji neturėtų būti aromatizuota, labiau tiks netgi rūgščiai karti. Turkai paprastai geria arbatą iš dailių aukštų, pačiame viršuje platėjančių stiklinių puodelių, vadinamos tulpės formos. Geriant iš skaidrių indų labai svarbi yra sodri arbatos spalva. Po puodeliais padedamos nedidelės lėkštutės. Irgi stiklinės. Dar vienos lėkštelės kiekvienam svečiui prireiks užkandžiams pasidėti. Nepamirškite, kad šis vakarėlis turėtų būti panašus į egzotines keliones. O pačiai pabaigai – kaip plikoma tradicinė turkiška arbata. Ji ruošiame specialiuose dvigubuose arbatinukuose. Apatiniame, didesniame, verdamas vanduo. Į viršutinį, mažesnį, įdedama arbatžolių, jos užplikomos labai nedideliu kiekiu vandens, kad tik apsemtų. Tada į didįjį arbatinį pripilama naujo vandens, o mažasis arbatinis sandariai uždedamas ant jo viršaus. Kol užverda vanduo apatiniame arbatiniame, viršutiniame arbatžolės šyla ir geriau pritraukia. Tada jos užplikomos didesniu kiekiu vandens. Kaitinant dar palaukiama apie 10 minučių. Į puodelius pilama iš abiejų arbatinių maždaug po lygiai. Kas nori – tiems daugiau arbatžolių, kitiems – daugiau vandens. Belieka palinkėti skanios turkiškos arbatos!

Kiti teminiai vakarėliai


Paragavę turkiškos arbatos kitą kartą galbūt panorėsite surengti graikišką vakarą?

  Parengė Vita Račkauskaitė.


Remejai

Hey.lt - Nemokamas lankytoj skaitliukas
2009-2022
decotopics@decotopics.com